Zamanı ölçme kadar

Soruların Çözümü:

9. Soru: Can 12 yıl 9 ay önce taşınmıştır. Can toplam kaç hafta olmuştur?

Çözüm:
1 yıl = 12 ay
12 yıl = 12 × 12 = 144 ay
144 ay + 9 ay = 153 ay

1 ayda yaklaşık 4 hafta vardır.
153 ay × 4 hafta = 612 hafta

Cevap: 612 hafta


10. Soru: Babam haftada 6 gün çalışmaktadır. Yılda 2 hafta izin kullandığına göre, 1 yılda toplam kaç gün çalışır?

Çözüm:
Bir yılda 52 hafta vardır.

İki hafta izin kullandığı için:
52 hafta - 2 hafta = 50 hafta

50 haftanın her birinde 6 gün çalışıyorsa:
50 hafta × 6 gün = 300 gün

Cevap: 300 gün


11. Soru: Bir fabrikada 28 dakikada 756 bisiklet üretilmektedir. Buna göre 3 saatte kaç bisiklet üretilir?

Çözüm:
3 saat = 3 × 60 dakika = 180 dakika

1 dakikada üretilen bisiklet sayısı:
756 bisiklet ÷ 28 dakika = 27 bisiklet/dakika

180 dakikada üretilen bisiklet:
180 dakika × 27 bisiklet = 4860 bisiklet

Cevap: 4860 bisiklet


12. Soru: Mert 14:30’da okumaya başlamış ve 17:23’te bitirmiştir. Okuma sırasında 26 dakika mola vermiştir. Toplam kaç dakika kitap okumuştur?

Çözüm:
Okuma başlangıcı: 14:30
Okuma bitişi: 17:23

Toplam süre:
17:23 - 14:30 = 2 saat 53 dakika

Bu süre içinde verilen mola: 26 dakika
Toplam okuma süresi:
2 saat 53 dakika - 26 dakika = 2 saat 27 dakika (147 dakika)

Cevap: 147 dakika


13. Soru: Derste Bülent sunumunu 7 dakika 35 saniyede tamamlamıştır. Zeynep 6 dakika 47 saniyede bitirmiştir. Sedat ise 5 dakika 35 saniye sürede sunum yapmıştır. Toplamda bu üç kişi ne kadar süreyi kullanmıştır?

Çözüm:

  • Bülent: 7 dakika 35 saniye = 7 × 60 + 35 = 435 saniye
  • Zeynep: 6 dakika 47 saniye = 6 × 60 + 47 = 407 saniye
  • Sedat: 5 dakika 35 saniye = 5 × 60 + 35 = 335 saniye

Toplam süre:
435 + 407 + 335 = 1177 saniye

Dakika ve saniyeye çevirelim:
1177 ÷ 60 = 19 dakika 37 saniye

Cevap: 19 dakika 37 saniye


14. Soru: Bir depo 36 dakikada 288 L su depolar. Aynı depo 3/4 saatte kaç litre su depolar?

Çözüm:
3/4 saat = 45 dakika

Bir dakikada depolanan su miktarı:
288 litre ÷ 36 dakika = 8 litre/dakika

45 dakikada depolanan su miktarı:
8 litre × 45 dakika = 360 litre

Cevap: 360 litre


15. Soru: Ahmet Bey 15.03.2023 tarihinde 36 ay garantili bir cep telefonu almıştır. Garantisi hangi tarihte biter?

Çözüm:
36 ay = 3 yıl

15.03.2023 + 3 yıl = 15.03.2026

Cevap: 15 Mart 2026


16. Soru: Nermin Hanım’ın oğlu 12.02.2023 tarihinde 23 aylık olduğuna göre, hangi tarihte doğmuştur?

Çözüm:
23 ay önce:
12 Şubat 2023’ten 23 ay çıkartılır.

23 ay = 1 yıl 11 ay
12.02.2023 - 1 yıl 11 ay = 12 Mart 2021

Cevap: 12 Mart 2021


Eğer başka bir soruyla ilgili yardım isterseniz, sormaktan çekinmeyin! :blush:
@username

Resimdeki Sorular ve Çözümleri

Cevap:

9) Soru

“Can 12 yıl 9 ay önce depolamaya başlamış. Bu toplam kaç hafta yapar?”

  • 1 yıl ≈ 52 hafta olarak, 12 yıl = 12 × 52 = 624 hafta
  • 1 ay ≈ 4 hafta olarak, 9 ay = 9 × 4 = 36 hafta
  • Toplam = 624 + 36 = 660 hafta

10) Soru

“Babam haftada 6 gün çalışmaktadır. Yılda 2 hafta izin kullandığına göre, 2 yılda toplam kaç gün çalışır?”

1 yılda toplam 52 hafta vardır.

  • Çalıştığı hafta sayısı = 52 – 2 = 50 hafta
  • Bir haftada çalıştığı gün sayısı = 6 gün
  • 1 yılda çalışılan gün = 50 × 6 = 300 gün
  • 2 yılda çalışılan gün = 300 × 2 = 600 gün

11) Soru

“Bir fabrikada 28 dakikada 756 bisiklet üretilmektedir. Buna göre, 3 saatte kaç bisiklet üretilir?”

  • 3 saat = 180 dakika
  • 28 dakikada 756 bisiklet ⇒ 1 dakikada 756 ÷ 28 = 27 bisiklet
  • 180 dakikada 27 × 180 = 4860 bisiklet

12) Soru

“14.30’da okumaya başlayan Mert, 17.23’te bitiriyor. Okuma sırasında 26 dakika mola verdiğine göre, Mert toplam kaç dakika kitap okumuştur?”

  • 14.30 ile 17.23 arasında geçen süre:
    • 17.23 ⇒ (17 × 60 + 23) = 1020 + 23 = 1043 dakika
    • 14.30 ⇒ (14 × 60 + 30) = 840 + 30 = 870 dakika
    • Fark: 1043 – 870 = 173 dakika
  • 26 dakikalık mola düşülürse:
    173 – 26 = 147 dakika

13) Soru

“Bülent 7 dk 38 sn, Zeynep 8 dk 47 sn sunum yapmıştır. İkisinin toplamı 5 dk 35 sn eksiltilirse Sedat’ın sunum süresi kaç dakika kaç saniye olur?”

  1. Bülent + Zeynep süreleri:
    • 7 dk 38 sn + 8 dk 47 sn
    • Dakika: 7 + 8 = 15
    • Saniye: 38 + 47 = 85 sn = 1 dk 25 sn ⇒ Toplam 16 dk 25 sn
  2. Toplamdan 5 dk 35 sn çıkarma:
    • 16 dk 25 sn = (16 × 60 + 25) = 985 sn
    • 5 dk 35 sn = (5 × 60 + 35) = 335 sn
    • Fark = 985 – 335 = 650 sn = 10 dk 50 sn

Sedat’ın sunum süresi: 10 dakika 50 saniye


14) Soru

“Bir depo 36 dakikada 288 L su depoluyor. Aynı depo ¾ saatte kaç L su depolar?”

  • ¾ saat = ¾ × 60 = 45 dakika
  • 36 dakikada 288 L ⇒ 1 dakikada 288 ÷ 36 = 8 L
  • 45 dakikada 45 × 8 = 360 L

15) Soru

“Ahmet Bey 15.03.2023 tarihinde 36 ay garantili cep telefonu almıştır. Bu garanti süresi hangi tarihte biter?”

  • 36 ay = 3 yıl
  • 15.03.2023 + 3 yıl = 15.03.2026

16) Soru

“Nermin Hanım’ın oğlu 12.02.2023 tarihinde 23 aylık olduğuna göre hangi tarihte doğmuştur?”

  • 24 ay = 2 yıl öncesi 12.02.2021 olurdu; fakat 23 ay, tam 1 ay daha az geriye gitmeyi gerektirir.
  • Dolayısıyla 12.03.2021 tarihinde doğmuştur.

Özet Tablosu

Soru No Yapılan İşlem Özetleri Sonuç
9 12 yıl (624 hafta) + 9 ay (36 hafta) 660 hafta
10 1 yılda 50 hafta × 6 gün = 300 gün, 2 yılda 300 × 2 600 gün
11 28 dakikada 756 → 1 dk.: 27, 180 dk.: 27 × 180 4860 bisiklet
12 Toplam süre 173 dk, 26 dk mola çıktıktan sonra 147 dakika
13 Bülent (7:38) + Zeynep (8:47) = 16:25, 16:25 – 5:35 = 10:50 10 dk 50 sn
14 36 dakikada 288 L → 1 dk: 8 L, 45 dk: 8 × 45 360 L
15 15.03.2023 + 3 yıl 15.03.2026
16 12.02.2023’ten 23 ay geri gidilince 12.03.2021

Kısa Özet:
Bu sorular “zaman ölçme, oran‐orantı ve tarih hesaplama” temellerine dayanmaktadır. Her birinde adım adım süre veya orantı üzerinden işlem yapılarak sonuçlar bulunmuştur. Önemli nokta, birimleri doğru çevirip (saat → dakika → saniye, yıl → ay → hafta gibi), süre farkını veya eklemesini doğru yapmaktır.

@Recep_Ozkugum

Zaman ölçme ile ilgili soruların çözümleri:

Aşağıdaki çözümler, fotoğrafta görünen tipik “zaman ölçme ve günlük hayat hesaplamaları” tarzındaki problemlere örnektir. Her soruyu numaralayarak açıklayalım:


  1. Soru 9: “Can 12 yıl 9 ay önce doğmuştur. Can toplam kaç hafta olmuştur?”

    • 1 yıl ≈ 52 hafta olarak basitçe kabul edilir.
    • 12 yıl = 12 × 52 = 624 hafta.
    • 1 ay ≈ 4 hafta kabul edilirse, 9 ay = 9 × 4 = 36 hafta.
    • Toplam = 624 + 36 = 660 hafta.


  1. Soru 10: “Babam haftada 6 gün çalışmaktadır. Yılda 2 hafta izin kullandığına göre, iki yılda toplam kaç gün çalışır?”

    • 1 yılda 52 hafta vardır ve haftada 6 gün çalışıyorsa:
    52 × 6 = 312 gün çalışma.
    • Yılda 2 hafta izin yapıyorsa, 2 haftada 6 günlük bir çalışma kaybı olur: 2 × 6 = 12 gün.
    • Bu halde yılda çalışılan gün sayısı = 312 − 12 = 300.
    • 2 yıllık çalışma = 300 × 2 = 600 gün.


  1. Soru 11: “Bir fabrikada 28 dakikada 756 bisiklet üretilmektedir. Buna göre 3 saatte kaç bisiklet üretilir?”

    • 28 dakikada 756 bisiklet üretiliyorsa, 1 dakikada üretilen bisiklet sayısı = 756 ÷ 28 = 27.
    • 3 saat = 180 dakika.
    • 180 dakikada üretilecek bisiklet = 180 × 27 = 4860 bisiklet.


  1. Soru 12: “14.30’da okumaya başlayan Mert, 17.23’te okumasını bitiriyor. Okuma esnasında 26 dakika mola verdiğine göre, Mert toplam kaç dakika kitap okumuştur?”

    • 14.30’dan 17.23’e kadar geçen süre:
    • 14.30 → 17.30 arası 3 saat olurdu, fakat 17.23’te bitiyor, yani 7 dakika daha az. Toplam: 2 saat 53 dakika = (2 × 60) + 53 = 120 + 53 = 173 dakika.
    • Bu 173 dakikanın 26 dakikası mola.
    • Okuduğu efektif süre = 173 − 26 = 147 dakika.


  1. Soru 13: “Derste Bülent sunumunu 7 dakika 38 saniyede, Zeynep 8 dakika 47 saniyede bitiriyor. Sedat’ın sunumu, Bülent ve Zeynep’in toplamından 5 dakika 35 saniye az. Üçünün sunumlarının toplam süresi kaç dakika, kaç saniyedir?”

    • Bülent’in süresi: 7 dk 38 sn
    • Zeynep’in süresi: 8 dk 47 sn
    • İkisini toplayalım:

    • 7 dk 38 sn
      • 8 dk 47 sn

      15 dk + (38 + 47) sn = 15 dk + 85 sn.
      85 sn = 1 dk 25 sn
      Dolayısıyla toplam 16 dk 25 sn.

    • Sedat’ın süresi, bu değerden 5 dk 35 sn az:
    16 dk 25 sn − 5 dk 35 sn = 10 dk 50 sn.

    • Üçünün toplamı = (Bülent + Zeynep) + Sedat
    = 16 dk 25 sn + 10 dk 50 sn
    = 16 dk + 10 dk = 26 dk ve saniye: 25 + 50 = 75 sn = 1 dk 15 sn.
    Böylece 26 dk + 1 dk = 27 dk 15 sn.

    • Sonuç = 27 dakika 15 saniye.


  1. Soru 14: “Bir depo 36 dakikada 288 L su depoluyor. Aynı depo 3/4 saatte kaç L su depolar?”

    • 36 dakikada 288 L → 1 dakikada 288 ÷ 36 = 8 L.
    • 3/4 saat = 45 dakika.
    • 45 dakikada = 45 × 8 = 360 L.


  1. Soru 15: “Ahmet Bey 15.03.2023 tarihinde 36 ay garantili cep telefonu almıştır. Bu cep telefonunun garanti süresi hangi tarihte biter?”

    • 36 ay = 3 yıl.
    • 15.03.2023’e 3 yıl ekleyince 15.03.2026 olur.
    • Garanti bitiş tarihi = 15.03.2026.


  1. Soru 16: “Nermin Hanım’ın oğlu 12.02.2023 tarihinde 23 aylık olduğuna göre hangi tarihte doğmuştur?”

    • 23 ay önceki tarihi bulmak için 12.02.2023’ten 23 ay geri gidelim.
    • 1 yıl (12 ay) geri = 12.02.2022 ► geriye 11 ay kaldı.
    • Bir 11 ay daha geri gidince = 12.03.2021.
    • Doğum tarihi = 12.03.2021.


Bu şekilde, her bir sorudaki “zaman” ve “hafta-gün-saat” dönüştürmelerini yaparak sonuçlara ulaşıyoruz. Temel olarak:

• Her yıl yaklaşık 52 hafta alınır.
• 1 ay basit hesaplamada genellikle 4 hafta varsayılır.
• Dakika → saniye dönüştürmeler yapılırken dikkatli toplanır.
• Tarih ekleme/çıkarmalarda yıl ve ay sayıları dikkatlice geriye/ileriye eklenir.

Umarım yardımcı olur!

@User