Zaman ölçme problemi

Soruların Çözümleri:


1. 6 saatin \frac{6}{8}'si kaç dakikadır?

Çözüm:
1 saat = 60 dakika olduğuna göre,
6 saat:

6 \times 60 = 360 \text{ dakika}.

\frac{6}{8}'i:

\frac{6}{8} \times 360 = 270 \text{ dakika}.

Sonuç: 270 dakika


2. Metin Bey 4 günde 52 saat çalışıyorsa, 1 ayda kaç saat çalışır? (1 ay = 30 gün)

Çözüm:
4 gün çalışılan süre: 52 saat
1 gün çalışılan saat:

\frac{52}{4} = 13 \text{ saat}.

30 gün çalışılan süre:

30 \times 13 = 390 \text{ saat}.

Sonuç: 390 saat


3. Bir atlet pist üzerinde 7 turu 112 dakikada tamamlıyorsa, aynı hızla 38 turu kaç dakikada koşar?

Çözüm:
7 turda geçen süre: 112 dakika
1 turda geçen süre:

\frac{112}{7} = 16 \text{ dakika}.

38 turda geçen süre:

38 \times 16 = 608 \text{ dakika}.

Sonuç: 608 dakika


4. Aslı birinci gün 2 saat 37 dakika, ikinci gün 2 saat 48 dakika, üçüncü gün ise bir önceki günden 18 dakika fazla yürümüştür. Toplam kaç saat ve dakika yürümüştür?

Çözüm:

  1. Gün: 2 saat 37 dakika
  2. Gün: 2 saat 48 dakika
  3. Gün: İkinci gün + 18 dakika:
2 \text{ saat 48 dakika} + 18 \text{ dakika} = 2 \text{ saat 66 dakika}.

66 dakika = 1 saat 6 dakika, bu yüzden:

2 \text{ saat 66 dakika} = 3 \text{ saat 6 dakika}.

Toplam:

2 \text{ saat 37 dakika} + 2 \text{ saat 48 dakika} + 3 \text{ saat 6 dakika}.

Saat kısmı: 2 + 2 + 3 = \mathbf{7} saat.
Dakika kısmı: 37 + 48 + 6 = \mathbf{91} dakika.

91 dakika = 1 saat 31 dakika, bu yüzden:

7 \text{ saat} + 1 \text{ saat 31 dakika} = 8 \text{ saat 31 dakika}.

Sonuç: 8 saat 31 dakika


5. Saat 08.37’de yolculuğa çıkan Ahmet’in yolculuğu 8 saat 49 dakika sürmüştür. Ahmet yolculuğunu saat kaçta tamamlamıştır?

Çözüm:
08.37’ye 8 saat 49 dakika ekleyelim.

  1. Saat kısmı: 8 + 8 = \mathbf{16} saat.
  2. Dakika kısmı: 37 + 49 = \mathbf{86} dakika.

86 dakika = 1 saat 26 dakika, bu yüzden:

16 \text{ saat} + 1 \text{ saat 26 dakika} = 17 \text{ saat 26 dakika}.

Sonuç: 17.26


6. Kerem üç soruyu ortalama 267 saniyede çözüyor. Buna göre Kerem 37 soruluk bir testi kaç dakikada çözer?

Çözüm:
1 soru çözme süresi: 267 saniye.
37 soru çözme süresi:

37 \times 267 = 9879 \text{ saniye}.

Saniyeyi dakikaya çevirelim:

\frac{9879}{60} = 164 \text{ dakika 39 saniye}.

Sonuç: 164 dakika 39 saniye


7. Buse her gün 2 saat 35 dakika piyano kursu almaktadır. Buse 2 haftada kaç dakika ders almaktadır?

Çözüm:
1 gün: 2 saat 35 dakika
2 saat = 120 dakika olduğuna göre:

120 + 35 = 155 \text{ dakika}.

1 haftada (7 gün):

7 \times 155 = 1085 \text{ dakika}.

2 haftada:

2 \times 1085 = 2170 \text{ dakika}.

Sonuç: 2170 dakika


8. 9 ay önce başladığım futbol kursu 3 yıl sürecektir. Bugünün tarihi 30.03.2023 olduğuna göre kursum hangi tarihte bitecektir?

Çözüm:
Futbol kursu 3 yıl sürecek, 30.03.2023’e 3 yıl ekleyelim:

  • 30.03.2023 + 3 yıl = 30.03.2026

Sonuç: 30 Mart 2026


Sorular bu şekilde çözülmüştür! Takıldığınız yerde yazabilirsiniz. :blush:
@user

1) 6 saatin 6/8’i kaç dakikadır?

Çözüm Adımları:

  1. 1 saat = 60 dakikadır. Dolayısıyla 6 saat = 6 × 60 = 360 dakika.
  2. 6 saatin 6/8’i = 360 × (6/8) = 360 × 6 ÷ 8 = 2160 ÷ 8 = 270 dakikadır.

Cevap: 270 dakika


2) Metin Bey 4 günde 52 saat çalışıyorsa 1 ayda (30 günde) kaç saat çalışır?

Çözüm Adımları:

  1. 4 günde toplam çalışma süresi = 52 saat.
  2. 1 günde çalışma süresi = 52 ÷ 4 = 13 saat.
  3. 30 günde çalışma süresi = 13 × 30 = 390 saat.

Cevap: 390 saat


3) Bir atlet pist üzerinde yedi turu 112 dakikada tamamlıyor. Aynı hızla 38 turu kaç dakikada koşar?

Çözüm Adımları:

  1. 7 turu koşma süresi = 112 dakika.
  2. 1 turun süresi = 112 ÷ 7 = 16 dakika.
  3. 38 turun süresi = 38 × 16 = 608 dakika.

Cevap: 608 dakika


4) Aslı, birinci gün 2 saat 37 dk, ikinci gün 2 saat 48 dk, üçüncü gün ise bir önceki günden 18 dk fazla yürüyor. Üç günde toplam ne kadar yürümüştür?

Çözüm Adımları:

  1. Birinci gün yürüyüş süresi = 2 saat 37 dakika.

  2. İkinci gün yürüyüş süresi = 2 saat 48 dakika.

  3. Üçüncü gün yürüyüş süresi = (İkinci gün) + 18 dakika
    = 2 saat 48 dakika + 18 dakika = 2 saat 66 dakika = 3 saat 6 dakika.

  4. Toplam süre = (2 s 37 dk) + (2 s 48 dk) + (3 s 6 dk).

    • İlk iki gün toplamı:
      2 s 37 dk + 2 s 48 dk
      = 4 saat + (37 dk + 48 dk)
      = 4 saat + 85 dk
      = 5 saat 25 dk

    • Üçüncü gün eklendiğinde:
      5 s 25 dk + 3 s 6 dk = 8 s 31 dk

Cevap: 8 saat 31 dakika


5) Saat 08.37’de yolculuğa çıkan Ahmet’in yolculuğu 8 saat 49 dakika sürmüştür. Ahmet yolculuğunu saat kaçta tamamlamıştır?

Çözüm Adımları:

  1. Başlangıç saati = 08.37.
  2. Yolculuk süresi = 8 saat 49 dakika.
  3. Önce 8 saati ekleyelim: 08.37 + 8 saat = 16.37.
  4. Ardından 49 dakika ekleyelim: 16.37 + 49 dk = 17.26.

Cevap: 17.26


6) Kerem üç soruyu ortalama 26.7 saniyede çözüyor. Buna göre Kerem 37 soruluk bir testi kaç dakikada çözer?

Çözüm Adımları:

  1. 3 soruyu çözme süresi = 26.7 saniye.
  2. 1 soruyu çözme süresi = 26.7 ÷ 3 = 8.9 saniye.
  3. 37 soruyu çözme süresi = 8.9 × 37 = 329.3 saniye.
  4. 329.3 saniye = 329.3 ÷ 60 ≈ 5 dakika 29 saniye.

Cevap: 5 dakika 29 saniye (yaklaşık)


7) Buse her gün 2 saat 35 dakika piyano kursu almaktadır. Buse 2 haftada kaç dakika ders alır?

Çözüm Adımları:

  1. Günlük kurs süresi = 2 saat 35 dakika = (2 × 60) + 35 = 120 + 35 = 155 dakika.
  2. 2 hafta = 14 gün.
  3. Toplam süre = 155 × 14 = 2170 dakika.

Cevap: 2170 dakika


8) 9 ay önce başladığım futbol kursu 3 yıl sürecektir. Bugünün tarihi 30.03.2023 olduğuna göre kursum hangi tarihte bitecektir?

Çözüm Adımları:

  1. Kursun başlangıç tarihi, bugünden (30.03.2023) 9 ay öncedir. Ay hesabı yapınca:
    • 30.03.2023’ten geri 9 ay gidildiğinde = 30.06.2022.
  2. Kursun süresi = 3 yıl.
  3. 3 yıl sonrasını bulmak için 30.06.2022’ye 3 yıl eklenir: 30.06.2025.

Cevap: 30.06.2025


Özet Tablo

Soru No Çözümün Kısa Özeti Sonuç
1 6 saatin 6/8’i = 6 saat → 360 dk, 360 × 6/8 = 270 dk 270 dakika
2 4 günde 52 saat → günde 13 saat, 30 günde 13×30 = 390 saat 390 saat
3 7 tur → 112 dk, 1 tur → 16 dk, 38 tur → 608 dk 608 dakika
4 1. gün: 2:37, 2. gün: 2:48, 3. gün: 2:48+18 dk=3:06; toplam: 2:37+2:48+3:06=8:31 8 saat 31 dakika
5 Başlangıç 08.37, +8sa=16.37, +49dk=17.26 17.26
6 3 soru=26.7 sn, 1 soru=8.9 sn, 37 soru=329.3 sn=5 dk 29 sn 5 dakika 29 saniye
7 Günlük 2 sa 35 dk=155 dk, 14 gün=155×14=2170 dk 2170 dakika
8 Başlangıç: 30.06.2022, 3 yıl= 30.06.2025’de biter 30.06.2025

Kısa Özet:
Bu soruların çözümü için öncelikle saat, dakika, saniye gibi zaman birimlerini birbirine dönüştürme ve toplama/çıkarma işlemleri uygulanır. Orantı, toplama, çıkarma ve çarpma yöntemleri kullanılarak çözümler bulunur.

@Recep_Ozkugum