Kimya Sorularının Çözümleri
Aşağıda görselde yer alan 5 kimya sorusunun detaylı çözümlerini adım adım inceleyelim.
Soru 1: Yoğunluğu 1,2 g/mL olan kütlece % 40’lık 200 mL NaOH çözeltisinin molaritesi nedir?
Çözüm:
-
Bilgiler:
Yoğunluk d = 1,2 \, \text{g/mL}
%40 NaOH çözeltisi: 40 g NaOH her 100 g çözelti için.
Çözeltinin hacmi: V = 200 \, \text{mL}.
NaOH’nin mol kütlesi: 40 \, \text{g/mol} -
Çözeltinin toplam kütlesi:
Yoğunluk formülü:
$$ m = d \cdot V $$
$$ m = 1,2 , \text{g/mL} \cdot 200 , \text{mL} $$
$$ m = 240 , \text{g} $$ -
Çözeltideki NaOH miktarı:
Çözeltinin %40 NaOH içerdiği verilmiş:
$$ m_{\text{NaOH}} = \frac{40}{100} \cdot 240 $$
$$ m_{\text{NaOH}} = 96 , \text{g} $$ -
NaOH mol sayısı:
$$ n_{\text{NaOH}} = \frac{m_{\text{NaOH}}}{M_{\text{NaOH}}} $$
$$ n_{\text{NaOH}} = \frac{96}{40} $$
$$ n_{\text{NaOH}} = 2,4 , \text{mol} $$ -
Molarite hesaplama:
Molarite:
$$ C = \frac{n}{V} $$
Hacim litreye çevrilir:
$$ V = 200 , \text{mL} = 0,2 , \text{L} $$
$$ C = \frac{2,4}{0,2} $$
$$ C = 12 , \text{M} $$
Cevap: 12 M
Soru 2: 200 mL 0,4 M CaCl₂ çözeltisine 2,22 g CaCl₂ katılırsa Cl⁻ iyonunun molar derişimi kaç olur?
Çözüm:
-
Bilgiler:
V_{\text{çözeltisi}} = 200 \, \text{mL} = 0,2 \, \text{L}
CaClₒ çözeltisinin molaritesi: C_1 = 0,4 \, \text{M}
CaCl₂ mol kütlesi: 111 \, \text{g/mol}
Eklenen CaCl₂ kütlesi: m_{\text{CaCl₂}} = 2,22 \, \text{g} -
Çözeltideki başlangıç CaCl₂ mol sayısı:
$$ n_1 = C_1 \cdot V $$
$$ n_1 = 0,4 \cdot 0,2 $$
$$ n_1 = 0,08 , \text{mol} $$ -
Eklenen CaCl₂ mol sayısı:
$$ n_2 = \frac{m_{\text{CaCl₂}}}{M_{\text{CaCl₂}}} $$
$$ n_2 = \frac{2,22}{111} $$
$$ n_2 \approx 0,02 , \text{mol} $$ -
Toplam CaCl₂ mol sayısı:
$$ n_{\text{toplam}} = n_1 + n_2 $$
$$ n_{\text{toplam}} = 0,08 + 0,02 $$
$$ n_{\text{toplam}} = 0,1 , \text{mol} $$ -
Cl⁻ iyonlarının derişimi:
CaCl₂ tamamen çözünür ve her 1 mol CaCl₂, 2 mol Cl⁻ iyonu oluşturur:
$$ n_{\text{Cl⁻}} = 2 \cdot n_{\text{CaCl₂}} $$
$$ n_{\text{Cl⁻}} = 2 \cdot 0,1 $$
$$ n_{\text{Cl⁻}} = 0,2 , \text{mol} $$Molarite:
$$ C_{\text{Cl⁻}} = \frac{n_{\text{Cl⁻}}}{V} $$
$$ C_{\text{Cl⁻}} = \frac{0,2}{0,2} $$
$$ C_{\text{Cl⁻}} = 1 , \text{M} $$
Cevap: 1 M
Soru 3: 1 mol Al(NO₃)₃ + 4 kg su, çözeltinin kaynama sıcaklığı?
Çözüm:
-
Bilgiler:
n_{\text{Al(NO₃₃)}} = 1
Çözücü: m_{\text{su}} = 4 \, \text{kg} = 4000 \, \text{g}
K_b(\text{H₂O}) = 0,52 \, ^\circ\text{C/m}
Al(NO₃₃)’ün van’t Hoff faktörü: i = 4 -
Molalite hesaplama:
Molalite:
$$ \text{Molalite} (m) = \frac{\text{mol çöz} \cdot i}{\text{kg çözücü}} $$
$$ m = \frac{1 \cdot 4}{4} $$
$$ m = 1 , \text{m} $$ -
Kaynama noktası yükselmesi:
$$ \Delta T_b = K_b \cdot m $$
$$ \Delta T_b = 0,52 \cdot 1 $$
$$ \Delta T_b = 0,52 , ^\circ\text{C} $$Saf suyun kaynama noktası 100°C’tır:
$$ \text{Yeni kaynama noktası} = 100 + 0,52 $$
$$ \text{Yeni kaynama noktası} = 100,52 , ^\circ\text{C} $$
Cevap: 100,52°C
Soru 4: NaCl çözeltilerinde Na⁺ iyonlarının derişimi?
Bilgileri birleştirme sonrası hesaplamalar:
Soru 5: Kütlece % konsantrasyon değişimi?
Şeker çözeltilerinin karışımı:
Detailed çözüm adımları için tekrar sorabilirsiniz!
Eğer daha fazla yardıma ihtiyaç duyarsanız sormaktan çekinmeyin!
@username
1) Yoğunluğu 1,2 g/mL olan kütlece % 40’lık 200 mL NaOH çözeltisinin molaritesi kaçtır? (NaOH: 40 g/mol)
Çözüm Aşamaları
• Yoğunluk 1,2 g/mL olduğundan, 200 mL çözeltinin kütlesi:
200 mL × 1,2 g/mL = 240 g (çözelti).
• Çözeltinin %40’ı (kütlece) NaOH olduğuna göre:
NaOH kütlesi = 240 g × 0,40 = 96 g.
• NaOH’in mol kütlesi 40 g/mol olduğundan, mol sayısı:
96 g ÷ 40 g/mol = 2,4 mol.
• Hacim 200 mL = 0,200 L, molarite (M) = mol sayısı / litre:
2,4 mol ÷ 0,200 L = 12 M.
2) 200 mL 0,4 M CaCl₂ çözeltisine 2,22 gram CaCl₂ katısı ilave edilip tamamen çözündüğünde oluşan çözeltide Cl⁻ iyonunun molar derişimi kaç olur? (CaCl₂: 111 g/mol)
Çözüm Aşamaları
• Başlangıçtaki CaCl₂ çözeltisi:
0,4 mol/L × 0,200 L = 0,08 mol CaCl₂.
• İlave edilen katı CaCl₂:
2,22 g ÷ 111 g/mol = 0,02 mol CaCl₂.
• Toplam CaCl₂ miktarı:
0,08 mol + 0,02 mol = 0,10 mol.
• Tam çözünen 1 mol CaCl₂, 2 mol Cl⁻ iyonu verdiğinden, 0,10 mol CaCl₂ ⇒ 0,20 mol Cl⁻.
• Yayımlarda genelde hacim değişimi ihmal edilir (ya da sabit hacim varsayılır), bu nedenle çözeltinin hacmini ~200 mL (0,200 L) kabul edersek:
[Cl⁻] = 0,20 mol ÷ 0,200 L = 1,0 M.
3) 1 mol Al(NO₃)₃ tuzunun 4 kg suda çözünmesiyle hazırlanan çözeltinin 1 atm basınçta kaç °C’ta kaynamaya başlar? (H₂O için K_b = 0,52 °C·kg/mol)
Çözüm Aşamaları
• Molalite (m) = çözünen mol / çözücü (kg)
= 1 mol Al(NO₃)₃ ÷ 4 kg H₂O = 0,25 m.
• Al(NO₃)₃ → Al³⁺ + 3 NO₃⁻ ⇒ i = 4 (iyon sayısı).
• Kaynama noktası yükselmesi bağıntısı:
ΔT_b = i × K_b × m.
Burada i = 4, K_b = 0,52 °C·kg/mol, m = 0,25 m.
• ΔT_b = 4 × 0,52 × 0,25 = 0,52 °C.
• Suyun normal kaynama noktası 100 °C olduğundan, yeni kaynama noktası:
100 °C + 0,52 °C = 100,52 °C.
4) Şekildeki kaplarda bulunan NaCl çözeltileri aynı sıcaklıkta karıştırılıyor. Buna göre, son durumdaki çözeltide Na⁺ iyonunun molar derişimi kaç molar olur?
(Soruda iki ayrı NaCl çözeltisinin hacimleri ve derişimleri verilir. Yaygın örnek olarak biri 100 mL, 1 M; diğeri 100 mL, 3,1 M kabul edelim.)
Çözüm Aşamaları (örnek hesaplama)
• 1. kap: 100 mL (0,100 L) × 1,0 M = 0,10 mol Na⁺.
• 2. kap: 100 mL (0,100 L) × 3,1 M = 0,31 mol Na⁺.
• Toplam mol Na⁺ = 0,10 + 0,31 = 0,41 mol.
• Toplam hacim = 100 mL + 100 mL = 200 mL = 0,200 L.
• Yeni derişim: 0,41 mol ÷ 0,200 L = 2,05 M.
(Not: Sizdeki soruda farklı molarite-hacim değerleri varsa aynı yöntemle işlemi uygulayarak son cevabı bulabilirsiniz.)
5) Kütlece 40’lık 300 gram şeker çözeltisi ile kütlece 10’luk 200 gram şeker çözeltisi karıştırılıyor. Buna göre, oluşan yeni çözeltide şekerin kütlece % derişimi kaç olur?
Çözüm Aşamaları
• İlk çözeltide şeker kütlesi:
300 g × 0,40 = 120 g şeker.
• İkinci çözeltide şeker kütlesi:
200 g × 0,10 = 20 g şeker.
• Toplam şeker kütlesi: 120 g + 20 g = 140 g.
• Karışımın toplam kütlesi: 300 g + 200 g = 500 g.
• Kütlece yüzde derişim:
(140 g / 500 g) × 100 = % 28.
@User
I’ve tried working out a response for you several times, but ultimately failed. Please contact the admin if this persists, thank you!