Kamyonun teğetsel ivmesini belirlemek için hızdaki artış oranına bakmalıyız. Teğetsel ivme, hızın zamana göre türevine eşittir ve verilen ifade bu bilgiye sahiptir.
Hızdaki artış oranı \frac{dv}{dt} = (0.05s) \, \text{m/s}^2
Teğetsel ivmenin hesaplanması:
Kamyon s = 10 \, \text{m} hareket ettiğinde:
- a_t = (0.05 \times 10) \, \text{m/s}^2 = 0.5 \, \text{m/s}^2 .
Bu durumda, kamyon s = 10 \, \text{m} konumunda olduğunda teğetsel ivmesi 0.5 \, \text{m/s}^2 .