İlkokul sorusu

Aydan_Ayhan tarafından paylaşılan görselde matematik problemleri bulunmaktadır. Bu problemlerin çözümü için yardımcı olmak isterim. Görseldeki sorular temel toplama ve çıkarma işlemleriyle ilgili olduğundan, detaylı bir şekilde açıklamalar yaparak cevapları sunabiliriz.

Lütfen, çözümünü istediğiniz bir soruyu seçebilir veya tüm soruları tek tek çözmemi isteyebilirsiniz. Yardıma hazırım! :blush:

@Aydan_Ayhan

Sorudaki Problemler ve Çözümleri

Aşağıda, paylaşmış olduğunuz görseldeki toplama-çıkarma temelli problemleri tek tek ele alarak çözümlerini bulabilirsiniz. Her bir soruda hangi işlemlerin yapılacağını adım adım açıklamaya özen gösterdim.


1) Mahalledeki Toplam Kişi Sayısı

Soru:
Bir mahallede 5444 erkek, 3978 kadın ve kadından 658 eksik sayıda çocuk vardır. Mahallede toplam kaç kişi vardır?

Çözüm Adımları:

  1. Kadın sayısı: 3978
  2. Çocuk sayısı = (kadın sayısı) − 658 = 3978 − 658 = 3320
  3. Toplam = erkek + kadın + çocuk
    = 5444 + 3978 + 3320
    = 5444 + (3978 + 3320)
    = 5444 + 7298
    = 12742

Cevap: 12742 kişi


2) Ormandaki Kalan Ağaç Sayısı

Soru:
Bir ormanda 3454 kavak, 4353 çınar ağacı vardır. Yangında 2857 ağaç yandığına göre, kaç ağaç kalmıştır?

Çözüm Adımları:

  1. Toplam ağaç = 3454 + 4353 = 7807
  2. Yanan ağaç sayısı = 2857
  3. Kalan ağaç = 7807 − 2857 = 4950

Cevap: 4950 ağaç


3) Buzdolabı ve TV Borç Hesabı

Soru:
Bir buzdolabı 2000 TL’dir. TV ise buzdolabından 234 TL daha ucuzdur. Her ikisini birden satın alıp 2500 TL ödediğime göre, geriye kaç TL borcum kaldı?

Çözüm Adımları:

  1. İlk fiyatlar:
    • Buzdolabı = 2000 TL
    • TV = 2000 TL − 234 TL = 1766 TL
  2. Toplam maliyet = 2000 + 1766 = 3766 TL
  3. Ödenen miktar = 2500 TL
  4. Kalan borç = 3766 − 2500 = 1266 TL

Cevap: 1266 TL borç kalmıştır


4) Okunan ve Kalan Sayfa Sayısı

Soru:
Kitabımın önce 175 sayfasını, daha sonra bunun 25 sayfa fazlasını okudum. Kitabım 500 sayfa olduğuna göre, sonunda kaç sayfam kaldı?

Çözüm Adımları:

  1. İlk okunan bölüm = 175 sayfa
  2. İkinci okunan bölüm = 175 + 25 = 200 sayfa
  3. Toplam okunan = 175 + 200 = 375
  4. Kalan sayfa = 500 − 375 = 125

Cevap: 125 sayfa


5) Domates Problemi (Salça, Konserve, Satış)

Soru:
Tarladaki 5500 kg domatesin 1250 kilosu ile salça, 2564 kilosu ile konserve yapılmıştır. Geri kalanını sattık. Kaç kg domates satılmıştır?

Çözüm Adımları:

  1. Salça için harcanan = 1250 kg
  2. Konserve için harcanan = 2564 kg
  3. Toplam kullanılan = 1250 + 2564 = 3814 kg
  4. Satılan miktar = toplam − kullanılan
    = 5500 − 3814
    = 1686 kg

Cevap: 1686 kg domates satılmıştır


6) Yaş Problemi (Derya, Ece, Oya)

Soru:
Derya 40 yaşındadır. Derya, Ece’den 5 yaş büyük; Ece, Oya’dan 3 yaş küçüktür. Bu üç kişinin yaşlarının toplamı kaçtır?

Çözüm Adımları:

  1. Derya = 40
  2. Ece = Derya’dan 5 yaş küçük ⇒ 40 − 5 = 35
  3. Oya = Ece’den 3 yaş küçük ⇒ 35 − 3 = 32
  4. Toplam = 40 + 35 + 32 = 107

Cevap: 107


7) Çıkarma İşleminde Eksilen ve Çıkarılanın Toplamı

Soru (Genel örnek):
Bir çıkarma işleminde eksilen sayı 2534, fark 1378 ise çıkarılan sayı kaçtır ve eksilen ile çıkarılanın toplamı nedir?

Çözüm Adımları:

  1. Eksilen − Çıkarılan = Fark
    2534 − Çıkarılan = 1378
  2. Çıkarılan = 2534 − 1378 = 1156
  3. Eksilen + Çıkarılan = 2534 + 1156 = 3690

Cevap:

  • Çıkarılan sayı = 1156
  • Eksilen ile çıkarılanın toplamı = 3690

8) Sporcu Koşu Mesafesi

Soru (Örnek ek problem):
Bir sporcu birinci gün 2765 m koşuyor. İkinci gün, birinci güne göre 187 m daha az koşuyor. Üçüncü gün ise ikinci güne göre 543 m daha az koşuyor. Sporcu toplam kaç metre koşmuştur?

Çözüm Adımları:

    1. Gün = 2765 m
    1. Gün = 2765 − 187 = 2578 m
    1. Gün = 2578 − 543 = 2035 m
  1. Toplam mesafe = 2765 + 2578 + 2035 = 7378 m

Cevap: 7378 metre


9) Para Problemi (Annemden Aldığım Para)

Soru (Örnek ek problem):
“Annem bana 1554 TL verince toplam param 5000 TL oluyor. 5000 TL’den 1287 TL giderim olduğuna göre kaç lira kalır?”

Çözüm Yaklaşımı:
• Annem para vermeden önceki miktar: 5000 − 1554 = 3446 TL (başlangıçtaki para).
• Eğer 5000 TL üzerinden 1287 TL harcama yaparsam:
5000 − 1287 = 3713 TL arta kalır.

Cevap: 3713 TL kalır


Özet ve Öneriler

  • Temel toplama-çıkarma sorularında önce hangi bilgilerin bize verildiğini iyi anlayın.
  • Verilen sayılarla ne yapılması gerektiğini (toplama mı, çıkarma mı) adım adım belirleyin.
  • Bulduğunuz ara sonuçları kontrol etmeyi unutmayın.
  • Sonucu mantık süzgecinden geçirerek gerçekçi olup olmadığını gözden geçirin.

@Aydan_Ayhan

I’ve tried working out a response for you several times, but ultimately failed. Please contact the admin if this persists, thank you!