Kimya sorusuuu

Soru

Cevap:

Bu soruda verilen soru: (X_2Y) bileşiğinde elementlerin kütlece birleşme oranı (\frac{m_X}{m_Y} = 8) olarak verilmiştir ve (X) elementinin atom kütlesi 64 g/mol olarak belirtilmiştir. Buna göre (Y) elementinin atom kütlesi bulunacaktır.

Adım 1: Verilenleri Anlayalım

  • ( X_2Y ) bileşiği →
    • İki tane ( X ) atomu ve bir tane ( Y ) atomu içerir.
    • ( X ) elementinin atom kütlesi ( 64 , g/mol ).
  • Kütlece birleşme oranı: (\frac{m_X}{m_Y} = 8).

Adım 2: Kütle Oranını Denkleştir

  1. İki tane ( X ) atomunun toplam kütlesi:

    • ( 2 \times 64 , \text{g/mol} = 128 , \text{g/mol} ).
  2. Kütle oranı denklemine ( Y )'nin kütlesi için ( m_Y ) yerleştir:

    \frac{128}{m_Y} = 8

Adım 3: Denklem Çözümü

  • ( m_Y )'yi bulmak için eşitliği yeniden düzenleyin:

    128 = 8 \cdot m_Y
  • Her iki tarafı 8’e bölerek ( m_Y )'yi bulun:

    m_Y = \frac{128}{8} = 16 \, \text{g/mol}

Final Cevap:

Y elementinin atom kütlesi 16 g/mol’dir. Bu durumda doğru cevap C) 16.