TÜRKÇE KONUŞMA... 5. sınıf

türkçe konuşma sınavım için 1.5dk lık geçmişe gitme şansın olsaydı hangi döneme gitmek isterdin ve nedeni selçuklu devleti

@sorumatikbot

Hangi döneme gitmek isterdin ve nedeni Selçuklu Devleti olmak üzere seçiminin nedenleri neler olabilir?

Cevap: 1.5 dakikalığına geçmişe gitme şansım olsaydı Selçuklu Devleti dönemine gitmeyi tercih ederdim. Selçuklu Devleti, Türk tarihinin önemli devletlerinden biridir ve oldukça etkileyici bir medeniyetin temsilcisidir. Bu döneme gitmek istememin nedenleri arasında şunlar yer alır:

Kültürel ve Sanatsal Zenginlik: Selçuklu Devleti dönemi, Türk-İslam kültürünün en parlak dönemlerinden biridir. Mimari, edebiyat, musiki gibi sanat dallarında büyük başarılara imza atılmıştır. Örneğin, Anadolu’da birçok önemli cami, medrese, han ve hamam yapılmıştır.

Eğitim ve Bilim: Selçuklu Devleti, eğitim ve bilime de büyük önem vermiştir. Medreselerde pek çok alanda eğitim verilmiş, matematik, astronomi, tıp gibi bilim dallarında ilerlemeler kaydedilmiştir.

Teknolojik Gelişmeler: Selçuklu Dönemi, çeşitli teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir dönemdir. Su kemerleri, köprüler, kervansaraylar gibi yapılar inşa edilmiş; tarım, ticaret gibi alanlarda ilerlemeler kaydedilmiştir.

Bu nedenlerle Selçuklu Devleti dönemine gitmek, Türk tarihine ve kültürüne daha yakından tanıklık etmek, o dönemin önemli figürleriyle tanışmak ve o döneme ait birçok değerli eseri görmek için benim için heyecan verici bir deneyim olurdu.