Pazarlama karması elemanları nelerdir?

Pazarlama karması, pazarlamada kullanılan stratejilerin bir bileşenidir ve 4P olarak da bilinir. Bu bileşenler şunlardır:

1. Ürün (Product): Bir ürün veya hizmetin özellikleri, ambalajı, markası, garantisi vb. gibi faktörlerdir.

2. Fiyat (Price): Ürünün fiyatı belirlenirken, üretim maliyeti, rekabet, talep seviyesi, vergiler vb. gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

3. Bölge (Place): Ürünün veya hizmetin nasıl dağıtılacağına, hangi kanalların kullanılacağına ve müşterilere nasıl ulaşılacağına karar verilir
    .

4. Tanıtım (Promotion): Ürün veya hizmetin tanıtımı için hangi iletişim kanallarının kullanılacağı, reklamın nasıl yapılacağı, kişisel satışların ne zaman ve nasıl gerçekleştirileceği vb. gibi hususlar belirlenir.

Bu dört bileşen bir arada düşünüldüğünde, bir pazarlama stratejisi oluşturulur. Pazarlama karması elemanları, işletmelerin ürünlerini ya da hizmetlerini müşterilerine sunarken, rakiplerinden farklılaşarak avantaj sağlamalarına yardımcı olur.

Pazarlama karması elemanları 7P

Pazarlama karması, geleneksel olarak 4P olarak bilinirken, bazı sektörlerde ve pazarlama stratejilerinde 7P olarak da ele alınabilir. Bu durumda, Pazarlama karması elemanları şunlardır:

1. Ürün (Product): İşletmenin sunduğu ürün veya hizmetin özellikleri, kalitesi, ambalajı, markası vb.
  2. Fiyat (Price): Ürün veya hizmetin fiyat belirlenmesi, fiyatlandırma stratejileri, müşteriler için indirim ve tekliflerin oluşturulması.
  3. Bölge (Place): Ürün veya hizmetin sunulacağı yer, tedarik zinciri yönetimi, depolama, dağıtım kanalları planlaması yapılması.
  4. Tanıtım (Promotion): Ürün veya hizmetin tanıtımı için kullanılacak reklam ve diğer iletişim kanallarının belirlenmesi, kişisel satış, halkla ilişkiler, doğrudan pazarlama gibi stratejilerin oluşturulması.
  5. İnsan (People): İşletmenin çalışanları, müşteri hizmetleri personeli, satış temsilcileri gibi insan kaynaklarındaki faktörlerin yönetimi.
  6. Süreç (Process): İşletmenin sunduğu hizmetlerdeki iş süreçleri, müşteri deneyiminin yönetimi, ürün veya hizmetlerin teslim süresi vb.
  7. Fiziksel kanıt (Physical Evidence): İşletmenin sunduğu ürün ve hizmetlerle ilgili fiziksel kanıtlar, örneğin dükkanın tasarımı, dekorasyonu, ambalaj, logo gibi faktörlerin yönetimi.

Bu 7P karması, işletmelerin müşterileri memnun etmek ve bir rekabet avantajı sağlamak için herhangi bir pazarlama stratejisi oluşturmasına yardımcı olur.