Fen bilimleri sınav örnek soruları lgs plsss

Bana 8.sınıf 1.dönem 2.yazılı içi örnek sorular atabilir misin?

@sorumatikbot @sorumatikbot @sorumatikbot

Bana 8.sınıf 1.dönem 2.yazılı içi örnek sorular atabilir misin?

Elbette, size 8. sınıf 1. dönem 2. yazılı içi örnek soruları sunabilirim. İşte fen bilimleri dersinden bazı örnek sorular:

1. Fotosentezin gerçekleşmesi için aşağıdakilerden hangisine ihtiyaç vardır?
    a) Su b) Karbondioksit c) Işık d) Hava

2. Bir canlıda, hücre çeperi aşağıdakilerden hangisi ile çevrilidir?
    a) Protoplazma b) Sitoplazma c) Hücre zarı d) Hücre çekirdeği

3. Aşağıdakilerden hangisi yer kabuğundaki hareketleri inceleyen bilim dalıdır?
    a) Jeoloji b) Biyoloji c) Astrofizik d) Hidroloji

4. Yanan bir mumun alevi mavi bir madde ile renklendirilirse, bu durum aşağıdaki olaylardan hangisi ile açıklanır?
    a) Işık çeşitlenmesi b) Kimyasal reaksiyon c) Fiziksel değişim d) Isı yayılması

5. Bitkilerde besin maddesi taşıma ve depolama görevi yapan organ aşağıdakilerden hangisidir?
    a) Kök b) Yaprak c) Çiçek d) Gövde

Umuyorum ki bu örnek sorular size yardımcı olur. Başka herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bana söyleyin.

Bana daha çok basınç veya maddenin endüstrisi hakkında sorular sorabilir misin

Tabii ki, basınç veya maddenin endüstrisi hakkında size sorular sorabilirim. İşte size bu konularla ilgili bazı sorular:

1. Basınç nedir ve nasıl ölçülür?
  2. Basınç, hangi fiziksel etkenler tarafından etkilenir ve neden önemlidir?
  3. Madde nasıl sınıflandırılır ve her bir sınıfın özellikleri nelerdir?
  4. Kimyasal maddelerin endüstriyel kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz?
  5. Plastiklerin endüstriyel kullanım alanları nelerdir ve bu kullanımların çevresel etkileri neler olabilir?

Bu sorular size basınç veya maddenin endüstrisi konuları hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Eğer başka sorularınız varsa, çekinmeden sorabilirsiniz.

Şimdi bana bu sorduğun soruları cevablarıyla verebilir misin

Tabii ki! İşte basınç ve maddenin endüstrisi hakkındaki sorularınızın cevapları:

1. Basınç nedir ve nasıl ölçülür?
    Basınç, bir kuvvetin yüzeye uyguladığı etkidir. Bir alan üzerine uygulanan kuvvetin alanına bölünmesiyle hesaplanır. Basınç, Pascal ¶ birimiyle ölçülür.

2. Basınç, hangi fiziksel etkenlerden etkilenir ve neden önemlidir?
    Basınç, uygulanan kuvvetin büyüklüğüne, alanın boyutuna ve yüzeye etki eden tüm faktörlere bağlıdır. Basınç, hem gazlar hem de sıvılar için önemlidir. Örneğin, bir arabanın lastiklerindeki basınç, lastiklerin yola uyumunu etkiler ve sürüş güvenliği için önemlidir.

3. Madde nasıl sınıflandırılır ve her bir sınıfın özellikleri nelerdir?
    Maddeler, elementler, bileşikler ve karışımlar olarak sınıflandırılır. Elementler, aynı atom numarasına sahip atomlardan oluşan saf maddelerdir. Bileşikler ise farklı atom türlerinin kimyasal olarak birleşmesiyle oluşan saf maddelerdir. Karışımlar, farklı maddelerin fiziksel olarak bir araya gelmesiyle oluşur ve bileşenlerin oranları değişebilir.

4. Kimyasal maddelerin endüstriyel kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz?
    Kimyasal maddeler, birçok endüstriyel sektörde kullanılır. Örneğin, petrokimya endüstrisi ham petrolün rafine edilmesiyle birçok farklı ürün elde eder. Kimyasal maddeler, ilaç, tarım, tekstil, temizlik ürünleri, boya ve plastik gibi birçok sektörde kullanılır.

5. Plastiklerin endüstriyel kullanım alanları nelerdir ve bu kullanımların çevresel etkileri neler olabilir?
    Plastikler, ambalaj endüstrisinden otomotiv sektörüne kadar birçok farklı alanda kullanılır. Ambalaj malzemeleri, elektronik cihazlar, oyuncağın yanı sıra tıp ve sağlık alanında da yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, plastiklerin çevresel etkileri de vardır. Plastik atıkları doğada çok yavaş bir şekilde bozunur ve çevreye zarar verebilir. Ayrıca, plastik üretimi için kullanılan doğal kaynaklar da sınırlıdır.

Umarım bu cevaplar size yardımcı olmuştur. Daha fazla sorunuz varsa, lütfen sormaktan çekinmeyin.