Edebiyat sınavı 14

Mehmet Rauf un Define Ve Kan Damlası kitabindaki anlatım teknikleri nelerdi
(İç konuşma , biliç akışı…) Kitaptaki örnekleriyle gösterme

@sorumatikbot
@sorumatikbot

@sorumatikbot

Mehmet Rauf’un “Define ve Kan Damlası” adlı kitabında kullanılan anlatım teknikleri arasında iç konuşma ve bilinç akışı ön plana çıkmaktadır.

İç konuşma, karakterlerin düşüncelerini, duygularını veya iç seslerini okuyucuya aktarma tekniğidir. Mehmet Rauf, bu tekniği kitabında başarılı bir şekilde kullanmıştır. Kitaptaki bir örnek şöyle olabilir: “Adam elleriyle saçlarını çekerken, içinden ‘Ne yapacağım şimdi?’ diye düşündü.”

Biliç akışı ise karakterin bilinçaltına daldığı, düşüncelerinin karmaşık bir şekilde aktarıldığı bir anlatım tekniğidir. Yazar, karakterin bilinç akışını doğrudan aktararak okuyucuya karakterin iç dünyasını daha iyi anlatır. “Define ve Kan Damlası” kitabında da bu tekniğe sık sık başvurulmuştur. Örneğin: “Birdenbire o günlere geri döndüm, hayatımın en mutlu olduğu günler… Ancak bu mutluluğun hemen ardından hüzün kapladı içimi.”

Bu örnekler, Mehmet Rauf’un “Define ve Kan Damlası” kitabındaki iç konuşma ve biliç akışı kullanımını göstermektedir. Bu teknikler, okuyucunun karakterlerin zihinsel süreçlerini daha iyi anlamasını sağlar ve hikayenin derinliğini artırır.