Bilinci yerinde olmayan ve solunumu olan yaralıya aşağıdaki uygulamalardan hangisi yapılır

Bilinci yerinde olmayan ve solunumu olan yaralıya aşağıdaki uygulamalardan hangisi yapılır

Bilinci yerinde olmayan ve solunumu olan yaralıya aşağıdaki uygulamalardan hangisi yapılır?

Cevap: Bilinci yerinde olmayan ve solunumu olan bir yaralıya aşağıdaki uygulamalardan “yan yatırma” yapılmalıdır. Yan yatırma pozisyonu, yaralının solunum yollarını açık tutmak ve potansiyel olarak solunum yolu tıkanıklığına bağlı riskleri azaltmak için kullanılan bir ilk yardım yöntemidir.

Yan yatırma işlemi şu adımlarla gerçekleştirilir:

1. Yaralının düz sırt üstü pozisyonda olduğundan emin olun.
  2. Yaralının başını, boyununu veya sırtını döndürmeden, omuz ve kalçalarını aynı hizada tutarak yavaşça yan çevirin.
  3. Yaralının üst kolunu bükün ve başının altına yerleştirin. Bu, yaralının başını desteklemeye ve solunum yolunu açık tutmaya yardımcı olur.
  4. Yaralının alt bacağını hafifçe bükerek stabilite sağlayın.
  5. Yan yatırma pozisyonunda yaralının solunumunu takip edin ve acil yardım sağlayıcılar gelene kadar durumu gözlemleyin.

Yan yatırma, bilinci yerinde olmayan bir yaralının solunum yollarını açık tutmak için önemli bir adımdır. Ancak, herhangi bir ilk yardım müdahalesinde olduğu gibi, profesyonel yardım almak için hemen acil durum servisine başvurmanız önemlidir.